AKTUALNOŚCI

W nocy z 24 na 25 października zmieniamy czas na zimowy.  Zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki zegarów należy przestawić z godziny 3 na 2 w nocy. To oznacza, że będziemy spali godzinę dłużej.

Przestawianie zegarów w zależności od pory roku rozpoczęli ponad 100 lat temu (w 1916 roku) Niemcy, w ten sposób chcieli oszczędzać energię elektryczną. W Polsce pierwsze wielkie przestawianie zegarów odbyło się w okresie międzywojennym. Dziś czas zmieniany jest na terenie całej Unii Europejskiej w tym samym dniu.

Od wielu lat trwają dyskusje na temat rzeczywistej opłacalności stosowania czasu letniego i to czy faktycznie powoduje więcej korzyści niż strat. Te ostatnie są związane z negatywnymi skutkami zmiany czasu dla ludzkich organizmów - nawet godzinne przestawienie dla osób o ustabilizowanym trybie życia jest trudne i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków – analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, chociaż w mniejszym zakresie. Polacy nie chcą zmiany czasu. 66 proc. ankietowanych w panelu Ariadna opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu, a zaledwie 14 proc. chciałoby nadal przestawiać zegarki.

Zmiana czasu na zimowy wymusza godzinne postoje środków komunikacji, zaś podczas odwrotnego procesu wszystkie autobusy, pociągi oraz samoloty stają się automatycznie opóźnione o godzinę. Niektóre osoby pracujące w ostatni weekend października muszą się liczyć także z tym, że spędzą w pracy czas o godzinę dłuższy.

Dziś na drodze wojewódzkiej nr 152, nieopodal miejscowości Starogard, kierujący osobowym Fordem uderzył w drzewo. Kierowca i pasażerka pojazdu zostali przetransportowani do szpitali w Drawsku Pomorskim i w Szczecinie.

- O godz. 11:45 na drodze Resko-Starogard, 22- letni kierujący samochodem osobowym marki Ford nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzył w drzewo. Kierujący pojazdem został zabrany przez pogotowie LPR a pasażerka z ogólnymi obrażeniami ciała karetką pogotowia do Szpitala. Z uwagi na obrażenia kierującego samochodem, nie było możliwości ustalić na miejscu czy kierujący, w chwili zdarzenia był trzeźwy - informuje mł asp. Katarzyna Krzyżaniak, oficer prasowy KPP Łobez.

Jak nam się udało ustalić na miejscu zdarzenia, poszkodowani byli przytomni. Pasażerka pojazdu została przewieziona do szpitala w Drawsku Pomorskim, kierowca śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala w Szczecinie.

W akcji ratowniczej uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej z JRG Łobez, dwa zastępy OSP Resko, zespoły ratownictwa medycznego z Reska i Łobza, policja oraz Ratownik 11 - śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pomimo, że mieszkańcy Starogardu już kilka lat temu interweniowali w sprawie niebezpiecznego zakrętu, dopiero teraz sprawy nabrały zauważalnego tempa. Od wczoraj trwają prace związane z instalacją barier energochłonnych na wspomnianym zakręcie.

W październiku 2018 roku, na prośbę mieszkańców Starogardu, interweniowaliśmy w sprawie modernizacji zakrętu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 152. Nie była to nasza jedyna interwencja dotycząca tej naglącej sprawy. Tym bardziej, że co jakiś czas dochodziło do różnych, niebezpiecznych zdarzeń komunikacyjnych właśnie w tym miejscu. Więcej informacji: http://www.resko24.pl/aktualnosci/2315-niebezpieczny-zakret-w-starogardzie-mieszkancy-nie-chca-czekac-az-dojdzie-do-tragedii.html

Udało nam się nawet zaprosić TVP Szczecin, aby również zajęła się tym tematem. Niestety pomimo zapewnień przed kamerą, niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Niestety, wszystkie te starania i interwencje nie uchroniły mieszkanki Starogardu przed straszną tragedią. W marcu 2020 roku, została ona dotkliwie potrącona przez pijanego kierowcę samochodu osobowego. Obrażenia 17 - latki okazały się rozległe, były to m.in. urazy kończyn dolnych i obrażenia twarzoczaszki. Poszkodowaną wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej i przetransportowano do szpitala w Szczecinie. Więcej informacji: http://www.resko24.pl/aktualnosci/3018-starogard-potracil-17-latke-na-zakrecie-kierowca-pijany-zdjecia.html

W dniu 30 września 2020 r. Komisja Konkursowa w składzie: Jolanta Furman - dyrektor Centrum Kultury w Resku, Alicja Tichanów - z-ca dyrektora Centrum Kultury w Resku, Sylwia Grabowska - instruktor dokonała oceny prac plastycznych, które napłynęły na konkurs plastyczny „Regenwalde dawniej, Resko dziś” organizowany w ramach projektu „Regenwalde dawniej, Resko dziś”.

W konkursie wzięło udział 84 uczestników. Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich typów przedszkoli i szkół z gminy Resko, dzieci i młodzieży z placówek wychowania pozaszkolnego – świetlic oraz uczestników zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Prace zostały ocenione w następujących kategoriach:

- Przedszkole

- kl.I-III

- kl.IV-VI

- kl.VII-VIII

Szkoły ponadpodstawowe.

Celem konkursu było:

  1. Rozwijanie twórczej wyobraźni i aktywności plastycznej młodych mieszkańców miasta i gminy.
  2. Upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o własnym regionie.
  3. Uwrażliwienie na tradycje i wartości kulturowe związane z miastem.
  4. Wzbudzenie zainteresowania młodych mieszkańców historią, kulturą, walorami turystycznymi i krajobrazowymi miasta i regionu.
  5. Budowanie emocjonalnych więzi z tzw. „małą ojczyzną”.


Wszystkie prace plastyczne spełniły wymogi formalne. Przy ocenie prac Komisja Konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność pracy z tematem konkursu, samodzielność, oryginalność pracy, walory artystyczne i estetyczne prac.

Szanowni Państwo, dzisiaj otrzymaliśmy zgodę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na przejście uczniów szkoły podstawowej z oddziałów 4a, 4b, 6a, 7a, 7b, 7c i 8a w tryb nauczania zdalnego, na okres od 20 do 26 października br.

Pod koniec ubiegłego tygodnia, w związku z zachorowaniem dwóch nauczycieli (aktualnie na kwarantannie), uczniowie z oddziałów wymienionych powyżej, objęci zostali nadzorem sanitarnym. Wydawało się to wystarczającym środkiem zapobiegawczym. Dzisiaj otrzymaliśmy kolejną informację o pozytywnym wyniku testu jednego z rodziców dwójki uczniów. Mimo, że zarówno ci rodzice, jak i uczniowie objęci zostali kwarantanną, to jednak rozwój sytuacji wzbudził uzasadniony niepokój.

''Wielka to gratka, być przyjacielem Kubusia Puchatka''. Pod takim hasłem 13 października 2020, odbyły się spóźnione oraz w zmienionej formie niż zwykle, 4 Powiatowe Potyczki Przedszkolaków, których pomysłodawcą jest Przedszkole Miejskie im. Kubusia Puchatka w Resku.

W zeszłym roku szkolnym Rada Rodziców wraz z organizatorami wystąpiła z wnioskiem o unijną dotację, Programu Społecznik 2019 - 2021 i otrzymała 4 tysiące zł na zorganizowanie imprezy sportowej, która miała odbyć się 27 marca 2020, a ze względu na zaistniałą sytuację, COVID-19, Potyczki musiały zostać przełożone na inny, dogodny termin. Z otrzymanych pieniędzy zakupiliśmy warnik, termosy, spodenki, koszulki dla dzieci i pracowników przedszkola oraz niezbędny sprzęt sportowy, który uatrakcyjnił zmagania zawodnikom.

Tradycją Powiatowych Potyczek Przedszkolaków jest kontynuowanie współpracy z placówkami oświatowymi naszego powiatu, promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywne uprawianie sportu, wpajanie zasad partnerstwa i zasady ''fair play'' oraz promowanie naszego przedszkola w środowisku lokalnym.

17 października w ramach rozgrywek o Mistrzostwo IV Ligi Tenisa Stołowego podejmowaliśmy drużyny: III KTS ATS STARGARD i GRYFIN S SPIN SZCZECIN. Oba spotkania stały na bardzo wysokim poziomie, nie brakowało ciekawych akcji i sportowych emocji, ponieważ szala zwycięstwa ważyła się do końca. W pierwszym spotkaniu odnieśliśmy zwycięstwo 6:4, a drugi mecz zakończył się remisem 5:5. Debiut udany! Brawo Panowie!

Dryżynę LKS Mewa Resko reprezentowali zawodnicy:

- Romuald Lewandowski

- Wojciech Kuc

- Mateusz Szymczak

- Marcel Góra

- Szymon Dziewiór

- Dariusz Znajewski

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów: Gmina Resko, Zubwit Mętlowie, Studio Dao, Portal Resko 24 , Piekarnia Gama B.O. Jeż. Dzięki wsparciu sponsorów realizujemy szeroko zakrojone działania zarówno w sekcji dzieci i młodzieży, jak i seniorów.

„Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić.” Menander

 

14 października to szczególny dzień w szkolnym kalendarzu, uczniowie mają wyjątkową okazję z serca podziękować Gronu Pedagogicznemu za trud, poświęcenie i osobiste zaangażowanie w kształtowaniu umysłów i światopoglądu wychowanków.

W Zespole Szkół w Resku odbył się specjalny apel dla kl. IV- VIII, z zachowaniem reżimu sanitarnego, w trybie zdalnym transmitowany we wszystkich klasach - na pierwszej godzinie lekcyjnej. Ponadto, w środę, o godz. 11.00 uczniowie LO uczestniczyli w uroczystej akademii, na którą przybyli zaproszeni goście, m. in. Burmistrz Reska p. Arkadiusz Czerwiński wręczając specjalne nagrody. Na szczególną uwagę zasługują liczne występy solistów młodszych i starszych wychowanków ZS Resko, których osobiste zaangażowanie pozostawiło niezatarty ślad w sercach odbiorców.

projekt pod bialo czerwonaSfinansowanie przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag dla każdej z gmin w Polsce – to cel trwającego projektu „Pod biało-czerwoną”. Już dziś podpiszcie online petycję dla swojej gminy.

Aby wziąć udział w projekcie, wystarczy zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia online. Głos poparcia dla inicjatywy zakupu masztu i umieszczonej na nim flagi, która będzie dumnie eksponowana w centralnym miejscu gminy, mogą oddawać jej mieszkańcy. Jak się włączyć?

Krok 1. Wejdź na stronę: www.gov.pl/bialoczerwona

Krok 2. Kliknij „Dołącz”, a następnie: „Oddaj głos poparcia”.

Krok. 3. Uzupełnij i podpisz petycję online.

To już wszystko, ale możesz zrobić więcej. Namów do tego samego inne osoby z Twojej okolicy – każdy głos się liczy!

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x