AKTUALNOŚCI

Z wielkim żalem informujemy, że zmarła Pani Malwina Mucha - najstarsza mieszkanka gminy Resko.

Pani Malwina przeżyła cały wiek polskiej historii, była świadkiem wielu przemian ustrojowych i społecznych. Jej życie to skarbnica wiedzy i doświadczeń z której czerpać mogą młodsze pokolenia. Urodziła się 10 marca 1908 roku w miejscowości Cieciejki na Białorusi w zaborze rosyjskim. Tam przeżyła obie wojny.

W 1945 r. z mężem Augustynem przyjechała na Ziemie Zachodnie. Pani Malwina i jej mąż Augustyn osiedlili się w Lubieniu Dolnym, gm. Resko. Przez większość życia prowadzili gospodarstwo rolne. Mąż zmarł w 1976 roku.

Pani Malwina, mieszkała ze swoimi bliskimi w miejscowości Piaski, w marcu br. obchodziła swoje 111 urodziny! Informowaliśmy naszych Czytelników o tym wspaniałym wydarzeniu: http://www.resko24.pl/aktualnosci/2543-pani-malwina-mieszkanka-gminy-resko-skonczyla-111-lat-zdjecia.html

Dzisiaj (18.10) około godz. 13, podjęto decyzję o ewakuacji uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi Szkoły Podstawowej w Starogardzie. W budynku była wyraźnie wyczuwalna woń gazu, zaalarmowano straż pożarną.

Jak nas poinformowała dyrektor szkoły Ryszarda Czaban, na korytarzach można było wyczuć wyraźną woń gazu, ten zapach wyczuli również inni nauczyciele. Nie ryzykując bezpieczeństwa uczniów i pracowników, zgodnie z procedurą podjęłam natychmiastową decyzję o ewakuacji. Nasz konserwator pozakręcał zawory od gazu, a uczniowie zostali ewakuowani na szkolne boisko. 

Na miejscu pojawił się zastęp JRG Łobez, w chwili przybycia nie stwierdzono zagrożenia. Jak usłyszeliśmy w dalszej rozmowie, być może ktoś z uczniów chciał celowo wywołać taką sytuację i rozbił zapalniczkę z gazem.

Dnia 14.10.2019r. w Przedszkolu Miejskim w Resku , odbył się uroczysty poranek z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Na uroczystości obecni byli wszyscy pracownicy przedszkola, przedstawiciele Rady Rodziców, Burmistrz Reska Pan Arkadiusz Czerwiński, Inspektor ds. Oświaty i Ochrony Zdrowia Pani Mariola Słodkowska, którzy skierowali wiele ciepłych i miłych słów kierunku pracowników przedszkola i dzieci. Dzień ten był okazją do wręczenia nagród uznania nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi. Nagrodę Burmistrza Reska otrzymała Dyrektor Przedszkola Pani Marzenna Knap i Pani Krystyna Kaczor.

Po części oficjalnej grupa Ķłapouszków i Żabek zaprezentowała program artystyczny przygotowany przez Panią Krystynę Kaczor, Panią Karolinę Celińską, Panią Aleksandrę Ciszewską. Wychowankowie przedszkola pragną złożyć życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom placówki, najserdeczniejsze życzenia: wielu sukcesów w życiu zawodowym, osobistym, pomyślności w zdobywaniu nowych doświadczeń, wytrwałości, oraz satysfakcji z pełnionej funkcji.

Pani Dyrektor, pracownicy przedszkola dziękują Radzie Rodziców oraz dzieciom za miłą niespodziankę - "Makietę z laurkami" wykonanymi przez wychowanków, która już od samego rana witała wszystkich wchodzących do przedszkola życzeniami "Miłego Dnia".

Zwierzę nigdy nie rozumie, dlaczego zostało porzucone. Ono będzie kochało swojego właściciela i będzie na niego czekało, nawet całymi tygodniami. Niektóre z nich za swoją wierność płacą najwyższą cenę, umierając w cierpieniu z powodu wycieńczenia organizmu lub ginąc pod kołami samochodów.

W Gminie Resko coraz częściej mamy do czynienia z okrucieństwem wobec zwierząt. Właściciele pozostawiają swoich pupili w lasach, przy drogach, z dala od siedzib ludzkich. Ostatnim przykładem takiego zachowania są porzucone dwa domowe kotki. Na drodze z Gardzina do Starej Dobrzycy, w lesie przerażone koty odnalazła mieszkanka naszej gminy, dzięki której zwierzątka przeżyły. Koty są dorosłe, zadbane i bardzo przestraszone. Na szczęście znalazła się już osoba, która okazała serce i zaopiekowała się porzuconymi zwierzakami.

Zgodnie z prawem, "porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje", jest jedną z form znęcania się nad zwierzętami. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara pozbawienia wolności.

W dniu 07.10.2019 r. na trasach biegowych oraz stadionie lekkoatletycznym w Resku odbyły się Powiatowe Finały w sztafetowych biegach przełajowych.

W zawodach wystartowały sztafety szkolne szkół podstawowych z naszego powiatu. W sumie na trasach zawodów biegało 140 zawodników reprezentujących 14 zespołów.

To był znów udany dzień dla lekkoatletów z Zespołu Szkół w Resku. W kategorii klas IV – VI SP dziewczęta wygrały z ogromną przewaga nad pozostałymi zespołami, dublując swoje przeciwniczki na ostatnich zmianach. Chłopcy natomiast po przepięknej walce na ostatnich zamianach sztafety wygrali ze sztafetą z Węgorzyna. Najlepsze zespoły otrzymały puchary i dyplomy.

Zawodnicy reprezentujący zespoły, które zostały mistrzami powiatu zostali nagrodzeni dyplomem Mistrza Powiatu. Najlepsze zespoły w każdej grupie wiekowej będą reprezentowały Powiat Łobeski podczas Finałów Wojewódzkich, które odbędą się w Tychowie w dniu 23.10. 2019 r.

Życzymy powodzenia i miejsc medalowych.

W dniu 27.09.2019 w Węgorzynie odbyły się powiatowe biegi przełajowe w ramach „VII Jesieni Biegowej” gminy Węgorzyno.

W zawodach wzięły udział dzieci z klas I-VIII wszystkich szkół naszego powiatu. Pomimo złych warunków atmosferycznych, były to zawody szczególnie udane dla zawodników z Reska, a w szczególności uczniów klas sportowych. Reprezentanci Zespołu Szkół w Resku zajęli czołowe miejsca w większości biegów.

Zwycięzcy poszczególnych biegów zostali nagrodzeni pamiątkowymi pucharami oraz nagrodami rzeczowymi.

W dniu 11 października 2019 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łobzie została podpisana umowa pomiędzy Powiatem Łobeskim a Stowarzyszeniem „Współistnienie” z siedzibą w Łobzie o dofinansowanie zakupu mikrobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Kolejny raz Stowarzyszenie „Współistnienie” za pośrednictwem Powiatu Łobeskiego pozyskało środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na działania służące potrzebom osób niepełnosprawnych.

Powiat Łobeski realizując „Program Wyrównywania Różnic Między Regionami III” otrzymał od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki w wysokości 80.000 zł (80 % kosztów projektu, pozostałe środki stowarzyszenie zapewni we własnym zakresie) z przeznaczeniem na zakup mikrobusu dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łabuniu Wielkim.

Ze strony Powiatu umowę podpisali: Starosta Łobeski Renata Kulik, Wicestarosta Krzysztof Gwóźdź oraz Skarbnik Sławomir Brodniak, a ze strony Stowarzyszenia: Prezes Zarządu Maria Paprocka-Wall i Skarbnik Dorota Czerniak-Ciołek.

„Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu” - Eliza Orzeszkowa.

Dnia 10 października 2019r, na hali Zespołu Szkół w Resku, odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Swoją obecnością zaszczycili, m. in., byli pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców i duchowieństwa, oraz burmistrz p. Arkadiusz Czerwiński, który wręczył specjalne nagrody trójce wyróżnionych nauczycieli – paniom: Małgorzacie Biały, Dorocie Roli, Justynie Grankowskiej.

Z kart historii… Już w czasach renesansu reformator, pisarz i polityk Andrzej Frycz – Modrzewski, w dziele: „O poprawie Rzeczpospolitej” odwoływał się do tematu szkolnictwa, wyrażając szacunek dla pracy nauczyciela. W czasach oświecenia, uchwałą sejmową 14 października 1773r. ustanowiono i powołano Komisję Edukacji Narodowej, powierzając jej całokształt prac związanych z organizacją szkolnictwa. Dziś szkoła jest nowoczesna, zinformatyzowana, inna, mimo to jednak naczelnym celem tych, którzy ją współtworzą, jest dobre wykształcenie i wychowanie, we współpracy z rodzicami.

Dzisiaj (12.10) około godz. 16 na drodze Resko - Płoty, kierujący busem uderzył w jadącego od strony Płotów motocyklistę. Na miejscu interweniował zespół ratownictwa medycznego.

Do wypadku doszło na DW152 w Policku, gm. Resko, kierujący busem próbował przejechać na drugą stronę drogi i uderzył w prawidłowo jadącego od strony Płotów motocyklistę. Kierowca busa, mieszkaniec powiatu gryfickiego, był trzeźwy, jednak nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. 

Kierujący motocyklem, doznal urazu kończyny dolnej i został przetransportowany do szpitala w Gryficach. Był przytomny. 

Będący na miejscu patrol policji wyjaśniał okoliczności tego zdarzenia.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x